Oldal kiválasztása

Január 21-én Zalaegerszegen, a Mindszentyneumban adták át második alkalommal a Boldog Károly-díjakat, az utolsó magyar királyunk boldoggá avatásának 20. évfordulójáról megemlékező rendezvénysorozat lezárásaként. Ez alkalommal heten kaptak kitüntetést, melyet Fekete Szabolcs Benedek szombathelyi segédpüspök és Kovács Gergely, a Károly Király Nemzetközi Imaliga Magyar Tagozatának vezetője adott át.

A magyar kultúra napjához is kapcsolódó eseményt a Mindszentyneum Győzelmi jelentések helyett című, Boldog Károly király életútját bemutató modern kiállítóterében rendezték meg. Az utolsó magyar királyunk tiszteletére alapított díjat ez alkalommal Bódvai András, a Stella Maris kiadó alapítója, szerkesztője; Maurer Péter, a szombathelyi Martineum Felnőttképző Akadémia igazgatója, egyetemi tanár, máltai lovag; Semjénné Menus Gabriella Erzsébet, énektanár, karnagy, egyházzenész; Solymári Dániel, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat nemzetközi kapcsolatok vezetője, máltai lovag; Szőnyi Szilárd, újságíró, a Szemlélek magazin főszerkesztője vették át. A hét díjazott közül ketten, Babák László Mátyás nyugállományú ezredes, a Centenáriumi Hadtörténeti Egyesület elnöke és Tóth Gergely őrnagy, a Honvédelmi Minisztérium tisztje, a Centenáriumi Hadtörténeti Egyesület tagja az időjárási és közúti körülmények miatt nem tudtak személyesen részt venni az eseményen.

Kovács Gergely a Károly Király Nemzetközi Imaliga a Népek Békéjéért Magyar Tagozata nevében köszöntötte a díjazottakat és a vendégeket. Beszéde középpontjába elsőként a reményt állította, utalva a szentév fő gondolatára. Mint mondta, IV. Károlynak volt reménye gyermekkorában, majd az első világháborúban; volt reménye, hogy nem omlik össze a birodalom és hogy talán visszatérhet hazájába; sőt a fiatalon átélt súlyos betegségében és halálában is. Az imaliga vezetője elmondta azt is, hogy a díj egyesületi kitüntetés, amelynek Európában nagy hagyománya van. Biztatott az elismerés kultúrájának fejlesztésére, azaz hogy minden nap köszönjük meg és ismerjük el egymás munkáját és eredményeit közvetlenül vagy ünnepélyes formában.

Ezután ismertette az Imaliga és a díj létrejöttének történetét. A Károly Király Imaliga előzménye 1897-re nyúlik vissza Sopronba. A társaságot 1925-ben egyházi egyesületként is elismerték. 1950-ben megalakult az emigráns magyar tagozat, majd 2001-ben a magyar tagozat Hittig Gusztáv vezetésével, aki karácsony előtt hunyt el. A kitüntetést 2004-ben alapította, akkor még Arany Érdemkereszt néven, amit felújítottak IV. Károly király boldoggá avatásának 20. évfordulójára.

Az elismerésért Maurer Péter mondott köszönetet a díjazottak nevében. „A Gondviselő mindig adott a vészterhes időszakokban az emberiség számára olyan fáklyát, világító, utat- és példát mutató személyt, akik akkor tanúbizonyságot tettek, most pedig példaképként állnak előttünk hazaszeretetből és Isten iránti hűségből” – kezdte beszédét a Martineum igazgatója Boldog IV. Károlyra és Mindszenty József bíborosra emlékezve. Kifejezte, hogy a díjazottak vállalják, hogy a maguk lehetőségeivel a békét szolgálják, mint ezek a nagy példaképek is, azért dolgoznak, és tanúságot tesznek keresztény hitükről a mindennapokban akkor is, ha ezekért akkor és most sem jár elismerés.

Forrás: Vámossy Erzsébet/Magyar Kurír. A teljes tudósítás itt olvasható.
Fotó: Merényi Zita