Az intézet az MTI-hez csütörtökön eljuttatott közleményében külön kiemelte a német sajtót, megjegyezve, hogy a magyar kormányfő beszédének bírálatáról tizennyolc cikk tudósított, a WJC elnökének bocsánatkérése azonban csak egy német internetes oldalon jelent meg.
A Nézőpont Intézet hangsúlyozza, a vizsgált cikkekben többen is úgy fogalmaztak, Orbán Viktor visszafogott tapsot kapott, továbbá általános kritikaként állították, hogy a magyar miniszterelnök nem beszélt konkrétumokról. A Nézőpont Intézet idézi Charlotte Knobloch WJC-alelnök több helyen megjelent álláspontját, aki szerint érezni lehetett, hogy Orbán Viktor nem érzi szívügyének az antiszemitizmus elleni harcot. A Frankfurter Allgemeine Zeitung pedig úgy fogalmazott, hogy Guido Westerwelle német külügyminiszter kifejezetten államférfiúi beszédet mondott a magyar miniszterelnökkel szemben.
Orbán Viktor vasárnap este, a kongresszus közgyűlésének megnyitóján mondott beszédében elfogadhatatlannak és tűrhetetlennek nevezte az antiszemitizmust, amely ellen zéró toleranciát hirdetett. A WJC hétfőre virradó éjjel kiadott közleményében azonban sajnálatát fejezte ki, hogy a kormányfő beszédében „nem adott megfelelő biztosítékot arra, hogy egyértelmű választóvonalat húzott volna kormánya és a szélsőjobboldal közé”. Ronald S. Lauder kedden, a tanácskozás végén elnézést kért Orbán Viktortól, miután „tudomására jutott”, hogy a magyar miniszterelnök korábban egy izraeli lapnak azt mondta, hogy a Jobbik veszélyt jelent a demokráciára, megsérti az emberi jogokat.
Forrás: MTI